Kąpiele i okłady z dodatkiem ziół

Wywar z kory dębowej

Wywar z młodej kory dębowej stosuje się z powodzeniem do leczenia wszelkiego rodzaju owrzodzeń, przemywania zastarzałych i trudno gojących się ran.

Osoby cierpiące na przewlekłe owrzodzenia i pęknięcia odbytu, a także na żylaki odbytu, powinny korzystać 1-2 razy w tygodniu z kąpieli połowicznych z dodatkiem wywaru z kory dębowej lub z okładów na okolice odbytu. Do wanny napełnionej do połowy wodą dodajemy 5 litrów wywaru z kory dębowej. Wywar: pięć garści kory dębowej dodajemy do 5 litrów zimnej wody i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut, licząc od chwili wrzenia, przecedzamy przez sitko i dodajemy do kąpieli.

Kąpiel w wywarze z kory dębowej nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu kąpieli należy szybko przemyć kąpane części ciała chłodną wodą i wytrzeć się do sucha grubym ręcznikiem.

Kąpiele z dodatkiem wywaru z kory dębowej można przyjmować 2-3 razy w tygodniu.

Okłady z wywaru z kory dębowej stosować można codziennie tak jak zwykłe okłady: 1 garść kory dębowej zalewamy 1 litrem zimnej wody i gotujemy przez 30 minut na małym ogniu, licząc od chwili wrzenia, przecedzamy przez sitko. Płótno przeznaczone na okład moczymy w chłodnym wywarze, niezbyt mocno wyżymamy i przykładamy na chore miejsce. Okład usuwamy po godzinie, ciało zaś przemywamy chłodnym odwarem i delikatnie wycieramy do sucha. W razie potrzeby okład zmieniamy kilkakrotnie.


Wywar ze słomy owsianej

Wywar ze słomy owsianej, stosowany do okładów, zawijań lub kąpieli, jest szczególnie wskazany dla osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne i artretyczne, w tym także na dnę. Jeśli konieczne jest działanie przeciwbólowe na pojedyncze stawy lub części ciała, najwygodniej stosować okład lub zawijanie; w bólach reumatycznych natomiast stosuje się kąpiele częściowe lub całko­wite z dodatkiem wywaru ze słomy owsianej.

Okład z wywaru ze słomy owsianej wywiera szybki i trwały skutek w dolegliwościach jelit, wątroby, śledziony, narządów rodnych, przy zaparciach.

Dwie garście drobno pokrojonej słomy owsianej zalewamy 1 litrem zimnej wody, doprowadzamy do zagotowania, odstawiamy pod pokrywką na 30 minut, przecedzamy przez sitko i używamy do okładów.

Do zawijań i kąpieli trzeba przygotować 5 litrów wywaru ze sło­my owsianej, czyli 10 garści słomy należy zalać 5 litrami zimnej wody i postępować jak wyżej.

W przypadku okładów ze słomy owsianej postępujemy tak jak w przypadku zwykłych okładów, zawijań i kąpieli.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.