Wywarz siana

Wywar z siana, używany do zabiegów zamiast wody, przynosi niemal natychmiastową ulgę we wszelkiego rodzaju schorzeniach powstałych na tle reumatyczno-artretycznym i dnawym (podagra).

Wskazane jest przyjmowanie serii zabiegów (kąpiele, zawijania, okłady), na które zwykle składa się po 30 przyjmowanych codzien­nie zabiegów. Takie serie zabiegów przeprowadzać należy wówczas, kiedy następuje wyraźny nawrót dolegliwości, najlepiej co 2-3 miesiące w roku z wyłączeniem pory letniej, kiedy w razie potrzeby najlepiej stosować tylko okłady.

Dwie garście drobno pokrojonego siana zalewamy 1 litrem zimnej wody, doprowadzamy do zagotowania, gotujemy na małym ogniu przez 30 minut, przecedzamy przez gęste sitko i używamy do okładów.

Do zawijań i kąpieli trzeba przygotować 5 litrów wywaru z siana, czyli 10 garści siana zalewamy 5 litrami zimnej wody i postępujemy jak wyżej.

W przypadku stosowania okładów z wywaru z siana postępujemy takjak w przypadku zwykłych okładów, zawijań i kąpieli.


Wywar ze skrzypu

Wywar ze skrzypu stosuje się z dobrym skutkiem we wszelkich dolegliwościach układu moczowego, w tym także w dolegli­wościach związanych z kamicą nerek i pęcherza moczowego. Zabiegi hydropatyczne z dodatkiem wywaru ze skrzypu mają także duże znaczenie w chorobach kości i skóry. W przypadku dolegli­wości przewlekłych wskazane jest stosowanie serii zabiegów (kąpiele, zawijania, okłady), na które składa się zwykle 20-30 zabiegów przyjmowanych codziennie.

Dwie garście drobno pokrojonego ziela skrzypu zalewamy 1 litrem zimnej wody, gotujemy 30 minut, licząc od chwili wrzenia, przecedzamy przez gęste sitko i używamy do okładów.

Do zawijań i kąpieli trzeba przygotować 5 litrów wywaru ze skrzypu, czyli 10 garści ziela zalewamy 5 litrami zimnej wody i postępujemy jak wyżej.W przypadku stosowania wywaru z ziela skrzypu postępujemy tak jak w przypadku zwykłych okładów, zawijań i kąpieli. Wywaru z ziela skrzypu należy także używać w leczeniu świeżych i zastarzałych ran i przy wszelkiego rodzaju krwawieniach. W przy­padku przewlekłych krwawień z nosa należy płukać nos kilka razy dziennie chłodnym wywarem.
Do zabiegów można także użyć innych ziół leczniczych, zgodnie z ich konkretnym przeznaczeniem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.