Kąpiele parowe

Kąpiele parowe całkowite i częściowe wspaniale zabezpieczają przed rozwojem wielu dolegliwości, zwłaszcza powstających na tle zaziębienia. Jeśli zaledwie podejrzewamy, że coś z nami nie w porządku, że szykuje nam się zaziębienie, wówczas nie należy czekać na to, co z tego wyniknie, lecz przy pierwszej okazji zasto­sować kąpiel parową nóg lub kąpiel parową całego ciała (przy dostępie do sauny). Kąpiel parowa wywołuje szybkie poty i reguluje krążenie krwi, co zdecydowanie hamuje rozwój dolegliwości. Zazwyczaj po kąpieli parowej całkowitej lub częściowej występuje na całym ciele lub na jego fragmentach (głównie plecy, pośladki) ropna wysypka, której nie należy się obawiać, gdyż jest ona objawem naturalnego oczyszczania się organizmu.


Jak i kiedy stosować kąpiele parowe

•        Przy podwyższonej temperaturze ciała korzystanie z kąpieli parowych jest w zasadzie szkodliwe. Nie powinny z nich także korzystać osoby cierpiące na serce i zaburzenia pracy płuc.

•        Osoby anemiczne, które cierpią na zaburzenia nerwowe, a także na stany kurczowe nie mogą korzystać z kąpieli parowych, gdyż takie kąpiele należą do zabiegów silnie działających, wywołują­cych osłabienie chorego już organizmu.

•        Przy podwyższonej temperaturze ciała najczęściej ziębną nogi i ręce i właśnie wtedy należy je jak najszybciej rozgrzać stosując kąpiele parowe rąk lub nóg. Kąpieli należy zaprzestać, gdy tylko nastąpi zdecydowane rozgrzanie, gdyż nadmiar ciepła wzmoże i tak już wysoką ciepłotę ciała.

•        Kąpiel parowa powinna trwać tylko tak długo, jak długo osoba przyjmująca taką kąpiel czuje się w niej dobrze. Gdy tylko pojawią się niemiłe wrażenia, takie jak ucisk w klatce piersiowej, tętnienie w głowie, kąpiel należy natychmiast przerwać.

•        Po kąpieli parowej należy koniecznie wziąć chłodny natrysk, który nie powinien trwać dłużej niż 1 – 2 sekundy. Dziecko można szybko natrzeć gąbką namoczoną w chłodnej wodzie, wytrzeć do sucha grubym ręcznikiem i ubrać, aby się rozgrzało w ruchu, jednak nie wolno wypuszczać go na powietrze. Osobom doros­łym można zamiast krótkotrwałego natrysku po kąpieli parowej zrobić zawijanie całkowite. Ten właśnie sposób leczenia: kąpiel parowa i następujące po niej zawijanie, jest wskazany w różnych dolegliwościach przewlekłych, jak reumatyzm, artretyzm, podagra (dna), zaburzenia przemiany materii, objawiających się na skórze w postaci różnych wyprysków i owrzodzeń, a także w leczeniu otyłości.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.