Kąpiel całkowita zimna

Z takiej kąpieli można korzystać pod warunkiem, że ciało jest rozgrzane, czyli inaczej mówiąc – jest nam ciepło. Człowiek zdrowy może przyjmować taką kąpiel bez żadnego ryzyka, nawet jeśli jest spocony. Jednakże ten rodzaj kąpieli nie jest wskazany dla osób zziębniętych, wrażliwych na chłód, zwłaszcza skarżących się na uczucie zimna w nogach, jeśli się przedtem dobrze nie rozgrzeją. Osoby słabe i/lub przewlekle chore muszą się najpierw zaharto­wać, stosując polewanie całkowite lub rozcieranie przynajmniej przez dwa miesiące, a dopiero potem mogą korzystać z dobro­dziejstwa kąpieli całkowitych zimnych. Osoby ciężko chore muszą zrezygnować z tego rodzaju kąpieli i zadowolić się zabiegiem, zwanym rozcieraniem mokrym. Kąpiel zimna nie powinna trwać dłużej niż 5 sekund.


Kąpiel połowiczna chłodna

W kąpieli połowicznej zanurza się ciało do połowy (woda w wan­nie sięga do pępka).

Ten rodzaj kąpieli ma szczególne zastosowanie przy dolegliwoś­ciach: systemu trawiennego, kobiecych, gruczołu krokowego, związanych z hemoroidami oraz przy uderzeniach krwi do głowy. Skutki lecznicze takich kąpieli są od razu widoczne i utrwalają się na długo.

Woda użyta do zabiegu powinna być chłodna lub letnia, a kąpiel nie może trwać dłużej niż 5-15 minut (zależnie od temperatury użytej wody).

Kąpiele połowiczne nie są jednak wskazane dla kobiet przed wystąpieniem krwawień miesięcznych, w ich trakcie i tuż po ich ustaniu. Jednakże kobiety, które przed wystąpieniem miesiączki cierpią na stany kurczowe, mogą z powodzeniem z takiej kąpieli korzystać dwa razy dziennie (rano i po południu), poczynając od momentu pojawienia się kurczy. Kiedy kurcze i bóle ustąpią i rozpocznie się krwawienie, kąpieli należy zaprzestać. W omawia­nym przypadku kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 28-30°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.