Kąpiel zmienna

Przyjmowanie kąpieli zmiennych jest o tyle skomplikowane, gdyż do właściwego przeprowadzenia zabiegu potrzebne są dwie wanny, najlepiej przenośne. Jedną wannę napełniamy wodą o temperaturze 39-41°C, drugą zaś wodą zimną (16-18°C). Osoba biorąca kąpiel zmienną zanurza się w wannie z gorącą wodą na 5 minut, a następnie przenosi się na 5 sekund do wanny z wodą zimną, aby znów powrócić na kolejne 5 minut do wanny z gorącą wodą i znów do wanny z wodą zimną. Jeśli chory nie jest osłabiony, zmiany kąpieli gorącej na zimną i odwrotnie należy dokonać 8-10 razy i zawsze zakończyć krótką kąpielą w wannie z zimną wodą. W przy­padku zaś osób słabszych czy osłabionych chorobą poprzestać można na trzech zmianach.

Jeśli nie posiadamy drugiej wanny lub jeśli chory boi się wody zimnej, kąpiel zimną można zastąpić szybkim nacieraniem całego ciała szorstką rękawicą kąpielową, zanurzaną w zimnej wodzie. Po zakończeniu kąpieli chory powinien dokładnie wytrzeć głowę, jeśli ją zamoczył, nie wyciera jednak całego ciała, nakłada tylko ciepłe skarpetki, płaszcz kąpielowy lub gruby sweter i rozgrzewa się w ruchu lub – jeśli jest osłabiony-wraca do łóżka.

Kąpiel zmienna jest wskazana dla osób cierpiących na zabu­rzenia układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, na obniżone ciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia. Kąpiele zmienne mają istotne znaczenie dla osób walczących z nadwagą, gdyż regularnie przyjmowane zabiegi wpływają na sukcesywne zmniejszanie masy ciała i podwyższają tolerancję organizmu na węglowodany. Jak dowiodła praktyka, nawet jedna kąpiel zmienna może obniżyć masę ciała od 200 do 400 gramów.

Kąpiele zmienne są także wskazane dla osób zdrowych – po wysiłku fizycznym lub umysłowym – gdyż rozluźniają mięśnie, regulują krwiobieg i działają odprężająco.

W warunkach domowych możemy natomiast z powodzeniem przeprowadzać kąpiele zmienne nóg, szczególnie wskazany przy pierwszych oznakach zaziębienia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.