Kąpiele

Kąpiele lecznicze mogą być całkowite lub częściowe: w wodzie zanurza się całe ciało lub jakąś część ciała (nogę, rękę i tak dalej). Kąpiele różnią się także pod względem temperatury wody – mogą być zimne (temperatura wody poniżej 20°C), chłodne (20-33°C), ciepłe (36-38°C), gorące (powyżej 40°C). W nowoczesnej hydrote­rapii stosuje się też kąpiele z dodatkiem ziół i olejków eterycznych na wzór hydroterapii stosowanej w starożytnej Grecji.


Kąpiel całkowita – Kąpiel całkowita ciepła

Ten rodzaj kąpieli wskazany jest zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych, ale działanie ciepłej wody jest w obu przypadkach różne. W pierwszym przypadku ciepła kąpiel ma znaczenie higieniczne i tylko w niewielkim stopniu zdrowotne. W drugim – uśmierza gorączkę, koi ból, reguluje czynności skóry, poprawia krążenie krwi, przyśpiesza gojenie się ran i przemianę materii, likwiduje kurcze, odpręża, ułatwia zapadnięcie w głęboki sen.

Kąpiel całkowitą ciepłą powinno się przeprowadzić w wannie na tyle głębokiej, aby można się było zanurzyć po szyję. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38°C. Dla osób starszych i słabych można podnieść temperaturę wody, lecz nie więcej niż o 2°C. Kąpiel ciepła nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Po zakończeniu ciepłej kąpieli należy wziąć chłodny lub, jeśli ktoś woli, zimny natrysk. Nie należy wycierać ciała ręcznikiem, lecz nałożyć gruby płaszcz kąpielowy i spacerować po pokoju tak długo, aż ciało dobrze wyschnie. Jeśli zamoczyliśmy włosy, należy je koniecznie wytrzeć do sucha grubym ręcznikiem.

Osoby zdrowe mogą brać ciepłą kąpiel codziennie, chore zaś co drugi dzień. Wskazane jest, aby po przyjęciu ciepłej kąpieli i wysuszeniu ciała w ruchu, położyć się do łóżka i zasnąć.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.