Kąpiele głowy

Kąpiel głowy zmienna

Kąpiel głowy zmienna ma szczególne znaczenie w dolegli­wościach skóry głowy, takich jak liszaje, owrzodzenia skóry, łupież.

Na stołku stawiamy miednicę, napełniamy ją do połowy chłodną wodą (23-27°C). Na drugim stołku umieszczamy podobną miednicę i napełniamy do połowy ciepłą wodą (36-38°C). Kąpiel rozpoczy­namy od zanurzenia czubka głowy w wodzie chłodnej na 15-30 sekund, a następnie zanurzamy głowę na 2-3 minuty w miednicy z wodą ciepłą. Zabieg powtarzamy 2-3 razy, kończymy spryskiwa­niem chłodną wodą i dokładnie wycieramy głowę grubym ręcznikiem. Nie należy wychodzić na dwór, dopóki włosy zupełnie nie wyschną.

Kąpiel zmienną głowy można stosować 2 razy dziennie, dbając jednakże o to, aby głowy nie przeziębić.


Kąpiel głowy letnia

Kąpiel letnią głowy należy stosować w przewlekłych doleg­liwościach głowy, oczu i uszu (okresowa głuchota, bóle oczu) powstałych na tle reumatycznym i podagrycznym.

Najwygodniej przyjmować letnią kąpiel głowy leżąc, na przykład na dywanie. Przyjmujący kąpiel kładzie się na wznak i zanurza tył głowy w płaskiej miedniczce napełnionej wodą na wysokości 8-10 centymetrów. Po kilku minutach należy przekręcić głowę nieco w prawo, a po kolejnej minucie nieco w lewo. Po zakończeniu kąpieli należy przeprowadzić intensywne rozcieranie bolesnych części głowy suchą rękawicą kąpielową. W przypadku dolegliwości oczu rozcieramy skórę nad oczodołami i (delikatnie!) na skroniach, w przypadku zaś dolegliwości uszu – skórę za małżowiną uszną.

Letnia kąpiel głowy nie powinna trwać dłużej niż 5-6 minut. Po zakończeniu zabiegu należy dokładnie wytrzeć włosy ręcznikiem. Osoby podatne na zaziębienia nie powinny po kąpieli wychodzić na powietrze.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.