Kąpiele nóg

Kąpiel nóg zimna

Osoba korzystająca z zabiegu wchodzi do naczynia z zimną (16- 18°C) wodą, sięgającą kolan. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 sekund i jest bardzo skuteczna przy uderzeniach krwi do głowy i przekrwieniach klatki piersiowej. Kąpiel odświeża i jednocześnie działa kojąco na nerwy, sprowadza głęboki sen.

Po zakończeniu kąpieli nakładamy na mokre stopy grube wełniane skarpetki i wracamy do łóżka lub ubieramy się i rozgrze­wamy w ruchu.


Kąpiel nóg ciepła

O ile zimna kąpiel nóg wskazana jest głównie dla osób zdrowych, o tyle ciepła kąpiel nóg wpływa korzystnie na osoby chore.
Kąpiel trwa zwykle 10-15 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 38°C, gdyż kąpiel o wyższej temperaturze osłabia zaz­wyczaj układ sercowo-naczyniowy. Do wody przeznaczonej na ciepłą kąpiel nóg dobrze jest dodać dwie garście szarej soli, bogatej w mikroelementy i garść popiołu drzewnego. Jeśli nie mamy popio­łu drzewnego, poprzestańmy na soli.

Ciepłą kąpiel nóg zawsze należy zakończyć zimnym natryskiem, poczynając od połowy uda do stóp, trwającym 2 -3 sekundy.
Ciepła kąpiel nóg wskazana jest wówczas, kiedy chory odczuwa niedobór wewnętrznego ciepła, a zastosowana zimna kąpiel nóg nie wywołała żadnej reakcji. Kąpiel ciepła jest przeznaczona przede wszystkim dla osób anemicznych, nerwowych, bardzo młodych i w podeszłym wieku. Należy ją stosować przy wszelkich zaburzeniach krwiobiegu, w dolegliwościach głowy i gardła, stanach kurczo­wych, a zwłaszcza przy zatrzymaniu krwawień miesięcznych (w trakcie trwania miesiączki takich kąpieli stosować nie wolno!).
Kąpiele takie są także niezastąpione przy uporczywej potliwości nóg, obrzmieniach łydek, dnie (podagrze), infekcjach paznokci i paznokciach wrastających.

Osoby cierpiące na żylaki i zaburzenia krążenia w nogach nie powinny podczas kąpieli zanurzać nóg głębiej niż do połowy łydek i stosować wody o temperaturze wyższej niż 32-33°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.