Kąpiele oczu

Kąpiel oczu zimna

Kąpiel zimna przeznaczona jest dla osób skarżących się na stałe lub okresowe osłabienie wzroku.

Zimną kąpiel oczu wykonujemy w następujący sposób. Do miski o pojemności 1-2 litry nalewamy przeflltrowaną zimną wodę, zanurzamy w niej twarz i otwieramy oczy, mrugając od czasu do czasu powiekami. Kąpiel oczu trwa zwykle 4-5 minut. Co każde 5-10 sekund należy podnieść głowę, wyprostować się i trwać z zamknię­tymi oczami 5-8 sekund, a następnie kąpiel powtórzyć. Temperatura wody do kąpieli oczu nie powinna przekraczać 14-16°C.

Uwaga! Po zimnej kąpieli oczu lub zastosowaniu zimnego okładu na oczy należy przez 2 -3 sekundy zacisnąć powieki i dopiero potem otworzyć oczy.


Kąpiel oczu ciepła

Ciepłe kąpiele oczu należy stosować we wszystkich stanach zapalnych oczu, zwłaszcza kiedy ropieją.

Ciepła kąpiel oczu przebiega tak samo jak kąpiel zimna, z tą jedynie różnicą, że zawsze musi się zakończyć 2-3-sekundową zimną kąpielą oczu lub zimnym okładem na oczy trwającym tyle samo.

 

Kąpiel oczu połączona z kąpielą czoła i nosa

Osoba korzystająca z takiej kąpieli zanurza twarz w miedniczce napełnionej do połowy wodą o temperaturze 28 -30°C. Głowę należy wspieraę na czole, tak, aby usta znajdowały się nad powierzchnią wody i aby można było wygodnie oddychać. W tej właśnie pozycji można bez trudu wciągać wodę przez nos podczas kąpieli.Im dłużej woda ma dostęp do śluzówki oczu i nosa dotkniętych stanem zapalnym, tym szybciej następuje polepszenie. Stąd, jeśli stan zapalny oczu związany jest z przewlekłym nieżytem nosa, taka podwójna kąpiel wpływa skutecznie na oba narządy, stosowana zaś przez 8-10 dni rano i wieczorem – usuwa wywołaną nieżytem niedrożność nosa, a w konsekwencji stan zapalny oczu. Omawiana kąpiel ma także dodatni wpływ na przewlekłe zapalenie zatok nosowych i czołowych. Po zakończeniu kąpieli należy spryskać twarz zimną wodą lub przetrzeć ją gąbką namoczoną w zimnej wodzie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.