Anemia

Leczenie anemii i nerwic, a obie dolegliwości zwykle idą w parze, rozpoczynamy od zabiegów wywierających na organizm delikatne działanie.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że jeśli chory skarży się na częste ziębnięcie nóg i stóp, leczenie musimy rozpocząć od kąpieli nóg ciepłej z dodatkiem soli, a dopiero w następnej kolejności stosować parową kąpiel nóg. Kąpielom nóg zawsze towarzyszą mokre rozcierania górnej części ciała, a w następnej kolejności rozcierania całkowite.

Bardzo wskazane jest chodzenie po pokoju bez obuwia, w okresie lata chodzenie boso na dworze, jeśli można sobie na to pozwolić.
Bardzo skutecznie działają również kąpiele połowiczne w chłodnej wodzie, stosowane 2 razy w tygodniu (rano i wieczorem).
Chorzy na anemię powinni unikać siedzącego trybu życia, ograniczyć picie kawy, mocnej herbaty, piwa i wina.


Plan kuracji

3 razy w tygodniu, zaraz po przebudzeniu, stosujemy rozcieranie całkowite, po którym chory wraca do łóżka, aby się rozgrzać. W dni wolne od rozcierań całkowitych stosujemy rano dreptanie w chłodnej wodzie w ciągu 15 sekund, następnie zaś polewanie rąk od barku do dłoni w ciągu 3 sekund, z wytarciem do sucha i roztarciem suchym, grubym ręcznikiem.

Po upływie 3-4 tygodni, kiedy chory się zahartuje, co 3 dni stosu­jemy kąpiel połowiczną chłodną, jednego dnia zakończoną polewaniem pleców i ramion, drugiego zaś polewaniem nóg.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.