Leczenie gorączkujących dzieci

Sposób I

Wykonujemy szybko rozcieranie całego ciała dziecka wodą o temperaturze 21-23°C. Po zakończeniu rozcierania nakładamy dziecku na brzuch wilgotny okład z wody o temperaturze 23°C i kładziemy je do łóżka, dobrze okrywając. Okład usuwamy po 30- 45 minutach lub wcześniej jeśli dziecko poczuje zimno.


Sposób II

Rozpoczynamy od dwuminutowej kąpieli w wodzie o temperaturze 28°C, w której rozcieramy mokrą rękawicą całe ciało dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem rąk i nóg. Po zakończeniu kąpieli wycieramy dziecko do sucha grubym ręcznikiem, a potem rozcie­ramy suchą rękawicą całe ciało, zwłaszcza nogi. Po rozcieraniu nakładamy dziecku na brzuch wilgotny okład z wody o temperaturze 23-25°C i kładziemy je do łóżka, dobrze okrywając. Okład pozostawiamy na 30 -45 minut.


Sposób III

Najpierw stosujemy kąpiel (patrz: Sposób II). Po kąpieli nie wycie­ramy dziecka do sucha, lecz mokre zawijamy w suche grube prześcieradło kąpielowe lub zwykłe prześcieradło i wełniany koc, i kładziemy na godzinę do łóżka.


Sposób IV

Na samym początku wykonujemy rozcieranie całego ciała rękawicą namoczoną w wodzie o temperaturze 22-25°C. Po zakończeniu rozcierania, nie wycieramy dziecka do sucha, lecz zawijamy je w niezbyt mocno wyżęte prześcieradło zmoczone w wodzie o tempe­raturze 22-25°C, w nogach zaś układamy dwa termofory lub butelki z gorącą wodą, zawinięte w wilgotne ręczniki. Zawijanie usuwamy po upływie 1-1,5 godziny.

Jak dowodzi praktyka, „Sposób IV" jest wyjątkowo skuteczny, gdyż bardzo dobrze chroni dziecko przed rozwojem choroby.
Uwaga: Przed rozcieraniem całego ciała można zastosować kąpiel parowąnóg, która jest obowiązkowa, jeśli dziecko ma zimne stopy.
Po każdym ze „Sposobów", po 2-3 godzinach lub gdy już chore dziecko się przebudziło, jeśli usnęło, stosujemy ciepłą kąpiel (28- 30°C) lub zawijanie całkowite (23-25°C).

•        Przed kąpielą przewiązujemy dziecku głowę cienkim ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie i mocno wyżętym.
•        Jeśli po zastosowaniu jednego z wymienionych wyżej „Sposo­bów" ciepłota ciała obniży się i wystąpią poty, wówczas zabiegu powtarzać już nie należy. W przeciwnym razie zabiegi powtarza­my, aż gorączka ustąpi.
•        Jeśli w trakcie zastosowanego zawijania gorączka się podniesie, chore dziecko zaś zacznie się niepokoić, zawijanie należy usunąć przed upływem wskazanego czasu, zastosować ciepłą kąpiel i znów wykonać zawijanie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.