Migrena

W przypadku niezbyt silnej migreny należy przez trzy dni z rzę­du, przeprowadzać 3-4 razy dziennie dość energiczne mokre rozcieranie dolnej części brzucha chłodną wodą zmieszaną pół na pół z octem winnym lub octem owocowym.

Przy migrenach przewlekłych, którym towarzyszą silne bóle, nale­ży dodatkowo zastosować 2-3 razy w tygodniu kąpiel połowiczną w chłodnej wodzie (30-60 sekund).

W zastarzałych, uporczywych migrenach dodajemy do powyższych zabiegów – 3 razy w tygodniu polewanie klatki piersiowej i pleców na zmianę z polewaniem nóg.

Jeśli po tych zabiegach chory rozgrzewa się z trudem, można zastosować okład dolny, a kąpiel połowiczną zastąpić rozcieraniem całego ciała przeprowadzonym w łóżku.

We wszelkiego rodzaju migrenach jest bardzo wskazane, przynaj­mniej okresowe, unikanie mięsa.


Nerwica serca

Jeśli odczuwamy przyspieszone bicia serca kładziemy na okolicę serca okład chłodzący, a zaraz po nim wykonujemy okład na nogi. Po ustąpieniu ostrych objawów codziennie rano, przez tydzień, stosujemy na zmianę następujące zabiegi:
•        jednego dnia wykonujemy rozcieranie całego ciała rękawicą na­moczoną w chłodnej wodzie a zaraz po nim zimne polewanie nóg;
•        następnego dnia wykonujemy polewanie klatki piersiowej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.