Nieżyt pęcherza moczowego

W dolegliwościach spowodowanych tą chorobą, zwłaszcza jeśli przybrała charakter przewlekły, najskuteczniejsze są kąpiele paro­we z wywaru z ziela skrzypu polnego, tak zwane nasiadówki.

Do odpowiedniego naczynia, najlepiej emaliowanego wiadra, wlewamy 2-3 litry wrzącej wody i dolewamy wywar z ziela skrzypu polnego (4 łyżki stołowe ziela skrzypu zalać 1 litrem wrzącej wody, gotować na małym ogniu 30 minut, nie przecedzać). Wywar ze skrzypu wraz z wodą użytą do nasiadówki można użyć 3-4 razy, doprowadzając go jednak uprzednio do wrzenia.


Plan kuracji

W okresie nasilenia się dolegliwości pęcherza moczowego nasiadówkę należy przyjmować raz dziennie, potem zaś, kiedy nastąpi poprawa, 2-3 razy w tygodniu.

Nasiadówka nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Jeśli para traci ciepło, dolać wrzącej wody.
Po każdej nasiadówce należy przeprowadzić rozcieranie całego ciała zimną wodą albo polewanie górnej części ciała, lub też kąpiel połowiczną zimną trwającą 1-2 sekundy. Osoby silne fizycznie mogą stosować kąpiel całkowitą zimną trwającą 1 sekundę.
W dni, gdy nie stosuje się nasiadówek, przyjmujemy ciepłą kąpiel połowiczną (woda sięga do pępka) o temperaturze 25°C, trwającą 5- 10 minut. Z każdym następnym dniem bierzemy do kąpieli wodę o 2 -3 stopnie chłodniejszą, kąpiele zaś skracamy o 1-2 minuty, aż doj­dziemy do kąpieli w zimnej wodzie trwającej 1-2 sekundy.

Leczenie powinno trwać tak długo, aż ustąpią wszystkie objawy chorobowe.


Uwaga:
Pomiędzy zabiegami owijamy się w pasie flanelą, tak aby nerki były zakryte.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.