Oparzenia

Gdy doszło do oparzenia, należy natychmiast zanurzyć oparzoną część ciała najpierw w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie. Zanu­rzenie w wodzie należy stosować tak długo, dopóki nie osłabnie albo nie zniknie ból i nie będzie powracać po zaprzestaniu stosowania wody.

Te części ciała, których nie można zanurzyć w wodzie, należy osłaniać często zmienianymi, wilgotnymi okładami.
Jeżeli nie mamy akurat dostępu do ciepłej wody, stosujemy wodę zimną.

Jeżeli skóra nie została uszkodzona, pęcherze wywołane oparzeniem znikają po 3-4 godzinach stosowania okładów.

Jeśli skóra została uszkodzona przez działanie wrzątku, miejsce oparzone osłaniamy cienkim, czystym, lnianym lub bawełnianym płótnem zmoczonym w ciepłej wodzie i dopiero na nie nakładamy słabo wyżęte okłady z ciepłej wody, które należy często zmieniać bez usuwania zabezpieczającego ranę płótna. Aby usunąć osłaniające ranę płótno, należy je uprzednio obficie zwilżyć wodą i dopiero potem ostrożnie zdejmować, starając się nie zerwać nowo utworzonego naskórka.

Jeśli rana po oparzeniu zacznie ropieć, do okładów używamy wody o temperaturze 20-22°C.

Jeśli proces ropienia ogarnął tylko cienką warstwę rany, do okładów zaczynamy używać wody zimnej (12-16°C), zaś płótno do okładów mocno wyżymamy.

Kiedy rana po oparzeniu zacznie się goić, przemywamy ją tylko zimną wodą i osłaniamy suchym okładem.

Niekiedy, w procesie gojenia powstaje na ranie tak zwane dzikie mięso. Stosowanie często zmienianych zimnych okładów cofa cały proces.

Warto pamiętać, że letnie i ciepłe kąpiele wpływają korzystnie na ranę wywołaną oparzeniem, w miarę jednak gojenia się temperatura wody stosowanej do zabiegów powinna być coraz niższa.

Uwaga: W przypadku poważniejszych oparzeń konieczna jest konsultacja lekarska.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.