Lewatywa oczyszczająca

W długotrwałych zaparciach używamy do lewatywy oczysz­czającej ciepłej wody (28-30°C), a jeśli chory jest mocno osłabiony, wody o temperaturze 32-35°C. Lewatywy o objętości 1/4 litra wody, należy w takim przypadku wykonywać co 10 minut, aż do uzyskania wyraźnego polepszenia. Zwykle wystarcza 4-5 zabiegów.

Jeśli stosujemy lewatywę, aby wywołać działanie odciążające narządy w jamie brzusznej lub zamierzamy pobudzić wchłanianie przez jelita, robimy ją z letniej wody (16-20°C) o objętości 1/4 litra, 3- 6 razy dziennie. Jest to najczęściej stosowana odmiana lewatywy we wszelkich, poza uporczywym zaparciem, dolegliwościach.


Jak wykonać lewatywę oczyszczającą

Pół litra letniej wody o temperaturze 16-20°C wlewamy do irygatora zawieszonego na wysokości 1,5 metra nad łóżkiem i usuwamy powietrze z przewodu gumowego przez otwarcie kurka i odlanie przez przewód niewielkiej ilości wody.

Chory kładzie się na łóżku na wznak z uniesionymi pośladkami, pod brzuch dla większej wygody można podłożyć poduszkę lub zrolowany koc. Chory lub osoba wykonująca zabieg delikatnie wsuwa uprzednio nasmarowaną wazeliną kaniulę do odbytu na głębokość 8-10 centymetrów i otwiera kurek irygatora. Jeśli woda nie płynie, należy kaniulę lekko cofnąć. Podczas zabiegu od czasu do czasu uciskamy przewód gumowy, co pobudza przepływ wody. Kiedy cała woda znajdzie się w jelitach, zamykamy kurek irygatora i wyjmujemy kaniulę.

Wskazane jest, aby chory poleżał 3-5 minut na prawym boku, co spowoduje, że woda wpłynie głębiej do jelit.

Chory powinien starać się zatrzymać w jelitach wodę jak najdłużej, a potem zwolnić zwieracz i wypróżnić się.

Zdarza się, kiedy kaniula znajduje się w odbycie, że chory nie może utrzymać wody. W takim przypadku kładziemy na odbyt ręcznik i przyciskamy go tak długo, aż woda wpłynie do jelita grubego.

Jeśli nie dysponujemy irygatorem, możemy użyć do wykonania lewatywy gumowej gruszki. Ten sposób zalecany jest szczególnie dla dzieci.

Do lewatywy oczyszczającej dla dzieci w wieku od roku do 3 lat przeznaczamy 100-200 mililitrów wody; od 3 do 6 lat: 200-350 mililitrów; od 6 do 10 lat: 300-600 mililitrów; od 10 do 14 lat: 600-800 mililitrów wody.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.