Lewatywy

Ten zapomniany już dzisiaj i często wyśmiewany zabieg, stoso­wany jeszcze czasami u niemowląt, ma doniosłe znaczenie w dwóch przypadkach:
•        w uporczywych zaparciach;
•        jako zabieg kojący jelita lub pobudzający pracę jelit.

Uporczywe zaparcia zalicza się dziś do chorób cywilizacyjnych, a w krajach rozwiniętych cierpi na nie coraz więcej ludzi. Ponieważ ta przykra dolegliwość paraliżuje pracę całego organizmu, zazwyczaj staramy się pomagać sobie różnego rodzaju środkami przeczysz­czającymi, uzależniając się od nich, niestety, na całe lata.

Z powodu częstego używania środków przeczyszczających, a także z powodu wadliwego odżywiania (na pierwszym miejscu umieścić należy spożywanie zbyt gorących potraw i picie gorących napojów), dochodzi po pewnym czasie do złego funkcjonowania całego układu trawiennego, zaburzenia pracy nerwów, naczyń i mięśni.

Trzeba jednak rozróżniać zaparcia nawykowe od zaparć spowo­dowanych poważnymi dolegliwościami narządów trawiennych. O rodzaju zaparcia zadecydować powinien lekarz.

Aby zachować prawidłową pracę układu trawiennego, nie należy uciekać się do żadnych leków, ale korzystać w razie potrzeby z działania wody i masażu. Do takich właśnie środków należą, między innymi, lewatywy, czyli płukanie jelit oraz okłady na brzuch.


Jak działa lewatywa

Utarło się mniemanie, że także do lewatyw dłużej stosowanych można się przyzwyczaić. Nic bardziej błędnego. Kiedy lewatywy wywrą oczekiwany skutek, a cały układ trawienny wróci do normy, wówczas oczyszczanie jelit z kału przebiegać będzie w sposób naturalny i niewymuszony. Wiedzą o tym doskonale osoby, które korzystały lub korzystają z tego zabiegu.

Oprócz rozpuszczenia i zmiękczenia kału lewatywy mają jeszcze inne działanie: wprowadzona do jelit woda wchłania obecne tam zawsze gazy, ułatwiając w ten sposób równomierne rozłożenie kału. Pod wpływem ciepłoty ciała i różnic ciśnienia użyta do lewatywy woda zaczyna parować, gazy znów wypełniają jelita, a nie znajdując dla siebie miejsca w jelicie grubym, przedostają się do prostnicy i wypychają na zewnątrz kał.

Lewatywy należą więc do naturalnych środków oczyszczających i leczniczych, zalecanych dla dzieci i dorosłych, zarówno zdrowych, jak i chorych.

Lewatywy należy stosować w przypadku zaparć, w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych jelit, a także w innych dolegliwoś­ciach układu trawiennego.

Najczęściej robi się lewatywę z czystej wody o różnej tempera­turze (zależnie od rodzaju dolegliwości), można też dodać do wody napary lub wywary ziołowe, a także inne środki.

Zabieg wykonujemy irygatorem lub specjalną gumową gruszką.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.