Natrysk deszczowy

Z natrysku deszczowego korzystamy w domowych łazienkach, łaźniach publicznych, basenach i tym podobnych.Natrysk deszczowy skutkuje jedynie w przypadkach, kiedy wskazane jest działanie odciągające wody, z równoczesnym pusz­czaniem strumienia wody na ręce i nogi. Tam gdzie dociera silny strumień wody, napływa też w dużej ilości krew i dlatego można wpływać na rozdział krwi do różnych części ciała. Natrysk może się więc stać zabiegiem korzystnym dla osób bardzo wrażliwych i nerwowych, gdyż odciąga krew ku nogom i działa na ośrodkowy układ nerwowy.

Po zakończeniu natrysku należy całe ciało wytrzeć grubym ręcznikiem, a następnie chwilę maszerować, aby się rozgrzać. Jeśli z jakichś powodów szybki marsz lub wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych są niemożliwe, należy mocno rozetrzeć ręce i nogi suchą szorstką rękawicą kąpielową.

Temperatura wody użytej w natrysku deszczowym nie powinna przekraczać 22°C, a zwykłego natrysku skierowanego na kończyny -18°C. Jeśli osoba korzystająca z natrysku ma bardzo wrażliwą skórę, woda powinna być najpierw cieplejsza, a w trakcie natrysku jej temperatura może być stopniowo obniżana.

Natrysk należy stosować zawsze po zawijaniach rozgrzewa­jących, zawijaniach suchych i kąpielach parowych.


Natrysk na okolicę żołądka

Ten rodzaj natrysku wykonujemy zwykle w wannie, kierując dość silny strumień wody najpierw na splot słoneczny, a po chwili prowadzimy go po zewnętrznej okolicy żołądka (środkowa część brzucha) ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 30 sekund. Po zabiegu chory powinien się wytrzeć do sucha grubym ręcznikiem i ubrać.
Temperatura wody nie powinna przekraczać 20°C, choć osoby, którym to nie przeszkadza, mogą stosować niższą o 2-3 stopnie temperaturę wody.

Natrysk na okolicę żołądka zalecany jest w przewlekłych dole­gliwościach żołądka, złym trawieniu, wrzodach żołądka, przewlek­łych zaparciach, zwłaszcza spowodowanych zaleganiem mas kało­wych w jelitach.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.