Natryski

Natrysk to słabszy lub silniejszy strumień wody wypływający z węża zakończonego odpowiednią nasadką, natrysk deszczowy zaś to rozpylony w mniejszym lub większym stopniu (zależnie od zasto­sowanego sitka) strumień wody.
Głównymi czynnikami działającymi na organizm w trakcie natrysków leczniczych są temperatura wody i mechaniczne podraż­nienie skóry.

Natryski należą do dość efektywnych zabiegów hydropatycznych; można je stosować osobno lub łączyć z innymi zabiegami.
Krótkie zimne i gorące natryski działają odświeżająco i pobudzają mięśnie, wpływając jednocześnie na układ naczyniowy.
Dłuższe zimne i gorące natryski obniżają pobudliwość nera/ów czuciowych i nerwów ruchowych, pobudzają też przemianę materii.
Natryski ciepłe wywołują kojące działanie na cały organizm.

Każdy natrysk gorący lub ciepły (1-5 minutowy) należy kończyć jedno lub dwusekundowym natryskiem zimną wodą o temperaturze 16-18°C.

Po natrysku wodą zimną lub umiarkowanie zimną (16-18°C, 19- 22°C), trwającym od 2 do 10 sekund, należy całe ciało silnie natrzeć grubym ręcznikiem.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zabiegi natryskowe, należy je prze­prowadzać codziennie. Cykl leczniczy składa się z 15-25 zabiegów.
Natrysk traktujemy zwykle jako wygodny sposób zachowania czystości skóry lub jej ochłodzenia, nie wiedząc o tym, że nie jest to zabieg dla organizmu obojętny. Warto więc szczegółowiej przed­stawić jego wady i zalety, a także zwrócić uwagę na fakt, że dość często używa się go ze szkodą dla zdrowia.

I tak na przykład osoby cierpiące na uderzenia krwi do głowy uważają za wskazane puszczać sobie na głowę właśnie silny stru­mień zimnej wody i najczęściej zapominają, aby po natrysku rozgrzać się w ruchu. Skutki takiego postępowania nie dadzą na siebie długo czekać – wystąpić mogą takie objawy, jak lodowate stopy, rozgorączkowana głowa i nadpobudliwość nerwowa, a to raczej pogorszy niż polepszy stan zdrowia takiej osoby.

Uwaga: Amatorzy natrysków powinni przede wszystkim pamiętać, że nie należy dopuszczać, aby woda z natrysku silnym strumieniem padała bezpośrednio na głowę. Takie połączenie czynników termicznego i mechanicznego z działaniem wody powoduje napływ krwi do głowy. Z tego powodu głowę należy zawsze chronić przed bezpośrednim działaniem strumienia wody (na przykład za pomocą grubego ręcznika), zwłaszcza wówczas kiedy amator natrysków cierpi na uderzenia krwi do głowy.

 

Bicz wodny

Jedną z odmian natrysku jest bicz wodny. Niestety, w warunkach domowych najczęściej trudno zastosować tego rodzaju natryski, choć w sprzedaży znajdują się końcówki do natrysków domowych, zastępujące z powodzeniem drogą aparaturę używaną w sana­toriach stosujących leczenie wodą.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.