Okład dolny

Ten typ okładu jest jednym z najbardziej uniwersalnych zabiegów ze względu na wszechstronność działania, okład obejmuje brzuch i część lędźwiową kręgosłupa. Kompres pozosta­wiamy na ciele przez 2-3 godziny lub nakładamy na całą noc i usuwamy następnego dnia rano. W razie potrzeby zabieg powtarza­my kilkakrotnie.

Okład dolny nakładany na noc można stosować w różnorodnych dolegliwościach; działa on równie skutecznie przy kaszlu, katarze, uderzeniach krwi do głowy, bólu głowy lub zębów, jak i przy utracie apetytu, zawrotach głowy, zapaleniu oczu, błonicy, szkarlatynie, dyfterycie, zapaleniu płuc i innych chorobach. Okłady dolne są także wyśmienitym sposobem leczenia dolegliwości przewlekłych, takich jak żylaki odbytu, skaza skrofuliczna u dzieci, skłonności do nadmiernego tworzenia się gazów w jelitach, wzdęcia, nerwica żołądka i nerwica ogólna.

Okłady dolne należy stosować przy pierwszych objawach niedomagania lub zwiastunach pogorszenia w chorobach przewlekłych, a czynić to zawsze w ciepłym pokoju, pod warun­kiem, że skóra brzucha jest ciepła. Jeśli chory skarży się, że jest mu zimno, kładziemy najpierw okład rozgrzewający, a dopiero po uzyskaniu właściwej ciepłoty – okład zimny.

Kompres dolny ma szczególne znaczenie w różnych niedoma- ganiach niemowląt i dzieci, zwłaszcza tych, które często płaczą.


Co dzieje się w organizmie po nałożeniu okładu dolnego

W skórze znajduje się mnóstwo drobniutkich naczyń krwionoś­nych zwanych włośniczkami. Jeśli następuje kurcz tych naczyń, na przykład pod wpływem zimna, pozostaje w nich bardzo mało krwi, skóra blednie, staje się zimna w dotyku. Jeśli włośniczki ulegną rozszerzeniu, to napełniają się krwią, a skóra staje się zaróżowiona.

Im więcej krwi wypełnia naczynia krwionośne skóry, tym mniej jej zastojów powstaje wewnątrz organizmu, a tym samym mniejsza możliwość wywołania zapalenia płuc, wątroby, żylaków odbytu i innych narządów. Właściwie ukrwiona skóra lepiej wydziela wraz z potem pozostałości przemiany materii.

Mokry okład gdy jest zimniejszy od skóry, powoduje, że krew jest wypychana z kurczących się pod wpływem zimna włośniczek. Wówczas organizm natychmiast rozpoczyna dostarczać więcej krwi do miejsc schłodzonych okładem, aby je rozgrzać. Wraz ze skórą nagrzewa się także wilgotna tkanina okładu. Tak więc pod okładem odbywa się szybki, nieustanny napływ krwi do włośniczek. W czasie leczniczego działania okładu narządy wewnętrzne pozbywają się nadmiaru nagromadzonej w nich krwi, wszystkie zaś pozostałości przemiany materii, które organizm powinien wydalić, za pomocą zwiększonego przepływu krwi przedostają się na powierzchnię skóry i wraz z potem wsiąkają w okład. Tkaninę używaną do okładów należy więc koniecznie codziennie prać.


Jak nakładać okład dolny

Chorego sadzamy, z tyłu układamy najpierw szeroki wełniany szal lub kawałek wełnianego materiału, pokrywamy go nieco węższym kawałkiem grubego bawełnianego materiału (najlepszy będzie cienki ręcznik frotté) namoczonego w letniej wodzie i dość mocno wyżętego. Teraz kładziemy chorego, owijamy mu szczelnie wokół części lędźwiowej kręgosłupa i brzucha mokry ręcznik, tak, aby przylegał jak najszczelniej do ciała, a następnie owijamy chorego, równie szczelnie, wełnianym materiałem lub wełnianym szalem, mocując ten ostatni agrafkami lub elastycznym bandażem. Po nałożeniu okładu przykrywamy chorego kołdrą lub jeśli jest zbyt gorąco – tylko lekkim kocem.

Jeśli chory nie jest zbyt osłabiony, może sam, bez niczyjej pomo­cy, położyć sobie okład.

Jeśli okład nakładamy osobie wycieńczonej chorobą, która zwykle nie ma dostatecznego zapasu naturalnego ciepła, wówczas płótno namoczone w wodzie powinno być cienkie i o mniejszej powierzchni niż okład przeznaczony dla osób silnych. Na przykład na okład dla niemowlęcia w zupełności wystarcza chusteczka do nosa.

Woda użyta do okładu dolnego w przypadku osób osłabionych winna mieć temperaturę 23-27°C, pod warunkiem jednak, że skóra
brzucha jest ciepła. Chorzy silni fizycznie powinni używać wody zimnej o temperaturze 16-18°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.