Okład górny

Ten rodzaj okładu otula klatkę piersiową i plecy, od pach aż do pępka, a wykonuje się go tak samo jak okład dolny na brzuch.


Okłady dodatkowe

Okłady dodatkowe w odmianach: chłodzącej, kojącej lub roz­grzewającej – stosujemy na brzuch, klatkę piersiową, okolice serca, płuc, wątroby, żołądka, w trakcie zawijań całkowitych, częściowych i kąpieli parowych.

Do wykonania okładów potrzebne są grube ręczniki różnej wielkości, a także lniane lub bawełniane czyste ściereczki. Płótno przeznaczone do okładów moczymy w chłodnej wodzie (19-22°C), składamy 4-6 razy i nakładamy na wybraną część ciała. Jeśli okład zamierzamy położyć na część ciała zakrytą na przykład zawijaniem całkowitym lub zawijaniem częściowym, wówczas okład umiesz­czamy na ostatniej warstwie zawijania i często zmieniamy.

Jeśli chcemy, aby okład wywierał działanie chłodzące lub kojące, wówczas składamy wilgotne płótno od czterech do ośmiu razy i wyżymamy je słabiej, jeśli zaś zamierzamy wywołać działanie rozgrzewające, wówczas składamy wilgotne płótno od dwóch do czterech razy i wyżymamy je bardzo mocno.

Okłady chłodzące i kojące nakładamy zawsze pod różnego rodzaju zawijania, natomiast okłady rozgrzewające stosujemy bezpośrednio na wybraną część ciała, nie przykrywamy ich, chyba że stosujemy je podczas kąpieli parowych, wówczas możemy je nakryć suchymi ręcznikami. Jeśli okład się ogrzeje, należy go zmienić.

Okłady chłodzące i kojące stosujemy w zapaleniach płuc, wątroby, serca, migdałków, gardła, a także w stanach zapalnych innych narządów lub części ciała.

Okłady rozgrzewające stosujemy w dolegliwościach przewlekłych, stwardnieniach tkanki, dokuczliwych bliznach, powstałych na tle reumatycznym i artretycznym.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.