Okład kojący na szyję

Do tego rodzaju okładu używamy grubego płótna lub grubego ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie i umiarkowanie wyżętego. Wilgotne płótno lub ręcznik owijamy wokół szyi możliwie jak najszerzej, to jest aż po same uszy. Okład zabezpieczamy dodatkowo wełnianym szalem.

Kompres pozostawiamy na 30 minut do 1 godziny i zabieg powta­rzamy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zabieg stosujemy w zaawansowanym zapaleniu migdałków, gdy utrudnione jest połykanie, a także w przekrwiennych i reumatycz­nych bólach głowy.

Po zdjęciu okładu szyję i barki chorego, a także klatkę piersiową nacieramy wilgotnym ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie, i wycieramy do sucha grubym ręcznikiem.


Okład rozgrzewający na żołądek

Ten rodzaj okładu stosuje się z powodzeniem w bólach żołądka, zaburzeniach trawienia i w nadwrażliwości żołądka.
Okład rozgrzewający można nakładać w razie potrzeby na noc, a podczas niezbyt chłodnej pogody nosić go także w dzień, ale pod warunkiem, że jest dobrze zabezpieczony, gdyż pod żadnym pozo­rem nie może on ochładzać okolicy żołądka. Kiedy okład zrobi się suchy, należy go zastąpić okładem świeżym. Warto pamiętać, że w przypadku stosowania okładu rozgrzewającego na żołądek, użyty kawałek płótna powinien być takiej wielkości, aby przykrywał jedynie brzuch. Kiedy okład zostanie już ułożony trzeba go jeszcze owinąć wełnianym szalem. Można też uszyć specjalny, wełniany pas zaopatrzony w tasiemki lub rzepy, które pozwolą unieruchomić okład, co jest szczególnie ważne, jeśli nosimy go w ciągu dnia.Do okładu używa się wody letniej.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.