Okład na głowę

Namoczoną w chłodnej wodzie gąbką zwilżamy choremu twarz i głowę wraz z włosami, aby cała skóra była mokra, lecz woda z włosów nie kapała. Następnie owijamy głowę kawałkiem suchego płótna w taki sposób, aby przylegało ściśle do skóry i nie przepuszczało powietrza. Wolne od okładu pozostawiamy jedynie oczy i połowę czoła i nozdrza. Zawiniętą w okład część głowy okrywamy dodatkowo cieńszym kawałkiem płótna. Jeśli chory skarży się na przykre gorąco w głowie, można owo cieńsze płótno użyte do okładu dodatkowo namoczyć w chłodnej wodzie.

Po upływie 30 minut włosy zwykle wysychają, a wówczas usu­wamy okład, ponownie moczymy skórę i włosy i znowu nakładamy okład.
Po zakończeniu zabiegu głowę i szyję chorego szybko przecie­ramy rękawicą kąpielową namoczoną w chłodnej wodzie i wyżętą, potem wycieramy do sucha grubym ręcznikiem.

Okład na głowę skutecznie usuwa reumatyczne bóle głowy, jakie zwykle powstają w wyniku przeziębienia lub raptownej zmiany pogody, a także różnego rodzaju wysypki na owłosionej skórze głowy.


Okład chłodzący na głowę

Odpowiedniej długości ręcznik namoczyć w zimnej wodzie, wyżąć niezbyt mocno i owinąć wokół czaszki, tak aby szczelnie przylegał. W przypadku okładu chłodzącego nie pokrywamy go dodatkową warstwą suchej tkaniny i zmieniamy natychmiast, kiedy stwierdzimy, że ręcznik stał się ciepły. Jeśli chory poci się obficie, wycieramy mu czoło, kark i twarz ręcznikiem namoczonym w zimnej wodzie.
Ten rodzaj okładu stosuje się zwykle w przypadku podwyższonej ciepłoty ciała, przy napływie krwi do głowy, a także w trakcie przyjmowania kąpieli parowych.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.