Okład na klatkę piersiową i brzuch

Duży kawałek grubego płótna złożyć trzykrotnie, tak aby okład obejmował klatkę piersiową i brzuch aż po szyję. Szerokość
przygotowanego płótna winna być taka, aby jego brzegi swobodnie zwisały.

Taki kawałek płótna zanurzamy w chłodnej wodzie (23-27°C), dość mocno wyżymamy. Chorego kładziemy na rozpostartym na łóżku kocu, nakładamy kompres, następnie owijamy chorego kocem i okrywamy dodatkowo jeszcze jednym kocem, podwijając dokładnie, zwłaszcza w nogach. Inaczej mówiąc, chory powinien być owinięty jak mumia.

Okład pozostawiamy na 30-60 minut.

Po zakończeniu zabiegu usuwamy koce i płótno i chory albo się ubiera i rozgrzewa w ruchu, albo, jeśli jest osłabiony, pozostaje w łóżku.


Okład na plecy

Płótno przeznaczone na okład powinno mieć po złożeniu taką szerokość, aby sięgało tylko brzegów pleców, długość taką zaś, aby okład obejmował pas od dolnej części lędźwi po kręgi szyjne. Okład na plecy jest zalecany w bólach kręgosłupa (lumbago), lecz działa także skutecznie w zastojach krwi i uporczywie podwyż­szonej ciepłocie ciała.

Okład należy często zmieniać, aby się nie nagrzał zbyt mocno. W przypadkach przewlekłych okład na plecy można stosować na zmianę z okładem na klatkę piersiową. Woda do okładu powinna być chłodna.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.