Okład rozgrzewający na nogi i stopy

Sposób I

Zabieg stosować jedynie gdy stopy i łydki są ciepłe. Niezbyt gruby ręcznik frotte zamoczyć w letniej wodzie, a jeśli zabiegowi ma być poddana osoba silna fizycznie – w wodzie zimnej i mocno wyżąć.

Wilgotny ręcznik owijamy szczelnie wokół nogi, poczynając od palców i kończąc ponad kolanem i mocujemy wciskając koniec pod zwiniętą już część.

Podobnie owijamy ręcznik wokół drugiej nogi. Okłady, po nałożeniu wełnianych szali spowijających dość ściśle nogi, zabezpieczamy kilkoma tasiemkami. Zamiast wełnianego szala możemy użyć do zawinięcia pończoch z grubej wełny. Okłady pozostawiamy przez 3-4 godziny, jeśli zaś nakładamy je wie­czorem, pozostawiamy na całą noc.

Po usunięciu kompresu przeprowadzamy zawsze nacieranie nóg letnią wodą i wycieramy je do sucha grubym ręcznikiem. Jeśli w trakcie zabiegu chory skarży się nadal na zziębnięte nogi, podkładamy mu pod stopy termofor lub butelki z gorącą wodą.


Sposób II

Parę bawełnianych skarpetek sięgających do kolan, zamoczyć w chłodnej albo letniej wodzie, mocno wyżąć i naciągnąć na nogi. Na wilgotne, skarpetki naciągnąć dodatkowo dwie pary wełnianych skarpetek, dłuższych od bawełnianych. Okłady pozostawiamy na 3 -4 godziny lub na całą noc. Po usunięciu zabiegu zawsze wykonujemy wilgotne nacieranie i wycieramy nogi do sucha grubym ręcznikiem. Jeśli przed zabiegiem chory ma zimne stopy i łydki, rozcieramy je najpierw ciepłymi rękami lub robimy ciepłą kąpiel nóg. Ten rodzaj okładów jest szczególnie wskazana dla dzieci.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.