Okłady na szyję

Okład rozgrzewający na szyję

Lnianą ściereczkę moczymy w chłodnej albo letniej wodzie, mocno wyżymamy, aby była ledwie wilgotna, i owijamy ją wokół szyi chorego, z wierzchu zaś zawijamy wełnianym szalem przynajmniej o 5 cm szerszym od ściereczki użytej do zawijania. Szal tak uszczel­niamy, aby ciepło nie wydostawało się na zewnątrz.

Należy tak wykonać okład, aby nie przeszkadzał choremu w oddychaniu i zbyt nie krępowało ruchów głowy. Okład pozostawiamy na 3-4 godziny lub na całą noc. Osobom cierpiącym często na uderzenia krwi do głowy, razem z okładem na szyję robimy okład rozgrzewający stopy i łydki (patrz: Okład rozgrzewający na nogi i stopy).

Po usunięciu kompresu wykonujemy rozcieranie wilgotne szyi i ramion, a następnie wycieramy skórę do sucha grubym ręcznikiem.


Okład chłodzący na szyję

Zabieg wykonujemy podobnie jak okład rozgrzewający na szyję, z tą tylko różnicą, że korzystamy z wody zimnej i nie stosujemy jako dodatkowego zabezpieczenia wełnianego, szczelnie przylegającego szala, zamiast którego owijamy luźno szyję kawałkiem płótna.
W ostrych stanach zapalnych gardła wyżymamy ściereczkę do zawijania bardzo lekko.

Okład powtarzamy, gdy płótno zrobi się ciepłe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.