Okłady rozgrzewające

Okłady rozgrzewające mają działanie czterofazowe. W fazie pierwszej okład rozgrzewający chłodzi ciało, w fazie drugiej je rozgrzewa, w fazie trzeciej działa jak kąpiel parowa, w ostatniej zaś fazie, kiedy już wysechł, działa jak okład ciepły. Okłady rozgrze­wające regulują krążenie krwi, rozkurczają naczynia, a także koją bóle różnego pochodzenia. W momencie zmiany okładu obserwuje się skutek podobny, jak przy użyciu zimnego natrysku lub zimnej kąpieli po kąpieli ciepłej.

W niektórych przypadkach, okładów rozgrzewających użyć można zamiast okładów chłodzących, na przykład w łagodniejszych postaciach miejscowych stanów zapalnych, albo zamiast okładów ciepłych, kiedy nie dysponujemy ciepłą wodą, okład zaś jest niezwłocznie potrzebny.

Okładów rozgrzewających nie należy stosować w bólach gośćcowych.


Jak nakładać okład rozgrzewający

Kawałek grubego płótna lub czystą lnianą ściereczkę złożyć czterokrotnie, namoczyć w letniej wodzie, wyżąć niezbyt mocno, ułożyć na wybranej części ciała i owinąć wełnianym materiałem, najlepiej wełnianym szalem.
Okłady rozgrzewające pozostawia się zwykle na 30-45 minut.

Miejsca, na które najczęściej nakłada się okłady rozgrzewające, to klatka piersiowa i brzuch, a stosuje się je w przypadku nad­miernego bicia serca, bolesnych dolegliwości jelit, a także w silnych nerwobólach.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.