Polewania

Rozróżnić należy polewania całkowite, kiedy dość szybko całe ciało pokryte zostaje strumieniem wody, i polewania częściowe, kiedy działaniu wody poddana zostaje wybrana część ciała.


Polewanie całkowite

Osoba korzystająca z zabiegu staje na odpowiedniej wielkości kratce drewnianej umieszczonej w dużej miednicy lub wannie osoba wykonująca zabieg wylewa na nią dwa, trzy wiadra wody. Chorego należy polewać powoli, utrzymując naczynie z wodą na poziomie jego ramion dość blisko ciała, aby woda spływała równomiernie po przedniej i tylnej jego powierzchni. Po zakończe­niu zabiegu trzeba owinąć chorego w grube prześcieradło i rozcie­rać całe ciało energicznymi, lecz delikatnymi ruchami tak długo, aż skóra się zaczerwieni.

Woda użyta do polania podczas pierwszego zabiegu powinna mieć temperaturę 33-34°C, ale obniżamy jej ciepłotę podczas każde­go kolejnego zabiegu o 1-2°C tak, aby przez ostatnie dwa zabiegi ciepłota wody nie przekraczała 20°C. Zabiegi wykonujemy codzien­nie lub co drugi dzień, jeśli chory jest osłabiony.

Polewania wodą działają na organizm pobudzająco i rozgrzewająco. Ten sposób leczenia składa się z dziesięciu, dwudziestu zabiegów.Warto pamiętać, że polewaniem całkowitym zawsze powinno się kończyć zabiegi zwane zawijaniami całkowitymi, a także kąpiele w ciepłej wodzie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.