Polewanie bioder

Zabieg ten może być połączony z polewaniem nóg. Osoba korzystająca z zabiegu staje w wannie lub dużej miednicy. Pierw­szym strumieniem wody polewamy równomiernie nogi na całej długości, poczynając od palców stóp do pachwiny – najpierw nogę prawą, a potem lewą. Kolejny strumień wody powinien być tak skierowany na pośladek, by spływał po zewnętrznej stronie biodra. Trzeci strumień wody prowadzimy tak samo, tyle że powinien spłynąć po wewnętrznej stronie uda ku palcom nóg. Zabieg można powtórzyć 4-5 razy, zawsze tylko do momentu, kiedy chory nie protestuje.

Polewanie bioder należy zawsze rozpocząć od dołu i prowadzić je ku górze, gdyż takie właśnie ukierunkowanie zapewnia szybkie wytworzenie się ciepła.

Jeśli w trakcie zabiegu skierujemy silny strumień wody na górną część brzucha, będziemy mogli oddziaływać na żołądek i jelita, usuwając dość szybko wiotkość żołądka i skłonność do zaparć. Jeśli stan chorego tego nie wymaga, nie polewamy brzucha. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 1 minutę, a przeprowadzać go można dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

Po zakończeniu zabiegu wycieramy chorego do sucha grubym ręcznikiem. Osoby osłabione powinny na koniec odpocząć w łóżku, osoby zaś w dobrej formie fizycznej powinny zażywać ruchu (10-15 minut), aby się dobrze rozgrzać.

Zabieg ten jest zalecany w dolegliwościach związanych z żylakami, zaburzeniem krążenia, z nadciśnieniem tętniczym i w bezsenności.
Polewania bioder nie należy stosować u kobiet w okresie menstruacji, przy ostrych bólach nerwu kulszowego, w dolegliwoś­ciach nerek i pęcherza moczowego, a także u osób łatwo ziębnących i skłonnych do zaziębień.

Po kuracji składającej się z 30 zabiegów robimy kilkudniową przerwę, a w razie potrzeby zabiegi powtarzamy. Temperatura wody do polewania bioder nie powinna być wyższa niż 18°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.