Polewanie głowy

Zabieg polewania głowy sprowadza się do równomiernego polania całej głowy; ułatwi nam to wybranie odpowiedniego punktu, od którego rozpoczniemy zabieg (takim punktem jest zwykle szczyt czaszki).

W przypadku osób osłabionych należy w trakcie zabiegu nieco przesuwać strumień, który spada na czaszkę. Po zabiegu należy natychmiast wytrzeć głowę do sucha i nie wycho­dzić z domu, aby uniknąć zaziębienia.

Dla osób słabych przeznaczamy na zabieg pół konewki wody lub stosujemy polewanie głowy trwające nie dłużej niż 4 sekundy, u osób zaś silnych fizycznie polewanie głowy może trwać 8 sekund i w przypadku stosowania wody wylewanej z konewki można użyć 2 pełnych konewek.

Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30-32°C. Zabieg jest przeznaczony dla osób cierpiących na dolegliwości oczu i uszu. Można go wykonywać codziennie.


Polewanie klatki piersiowej

Najwygodniej polewać klatkę piersiową wodą z gumowego węża przymocowanego do kranu lub z węża od natrysku (po zdjęciu nasadki rozpylającej), choć można, oczywiście, wykonać polewanie konewką.

Osoba korzystająca z zabiegu rozbiera się do naga i kuca w wannie lub odpowiednio dużym naczyniu.

Zabieg rozpoczynamy od polewania prawej strony ciała chorego, prowadząc strumień wody od dolnego brzegu żeber do obojczyka i znów w dół (2- 3 razy). Podobnie polewamy lewą stronę ciała. W dalszej fazie zabiegu natryskujemy lub polewamy kilka razy linię łączącą lewą i prawą pachę. Na samym końcu natryskujemy kilka razy linię środkową klatki piersiowej, od dołu do góry.Zabieg można powtórzyć 2-3 razy. Osoby osłabione mogą go wykonywać co drugi dzień, a osoby silniejsze codziennie.

Zabieg polewania klatki piersiowej przeznaczony jest dla osób cierpiących na przewlekły nieżyt oskrzeli i łatwo się zaziębiających. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 30-60 sekund. Temperatura wody nie powinna przekraczać 35°C.

 

Polewanie rąk lub ręki

Polewanie rąk lub ręki rozpoczynamy zawsze od nadgarstka i prowadzimy ku barkowi, następnie wzdłuż tej samej linii w kierunku przeciwnym. Zabieg dla każdej ręki nie powinien trwać dłużej niż 30 sekund.

Po zakończeniu zabiegu należy wytrzeć skórę grubym ręcznikiem. Temperatura wody nie powinna przekraczać 18-20°C. Polewanie rąk lub ręki jest zabiegiem szczególnie wskazanym dla osób cierpiących na bóle stawów: barkowego, łokciowego, nadgars­tkowego, w chorobach skóry górnej części ciała, w zapaleniu torebek maziowych stawów.

Polewanie działa pobudzająco przy wszelkiego rodzaju zmęcze­niach, zwłaszcza po wysiłkach fizycznych, w lżejszych stadiach niewydolności mięśnia sercowego, przy niedociśnieniu tętniczym. Zabieg nie jest wskazany dla osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca, dusznicę bolesną, astmę oskrzelową i łatwo ziębnących.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.