Polewanie nóg

Obnażamy nogi powyżej kolan, a następnie wchodzimy do wanny lub dużej miednicy. Możemy stać w wannie wyprostowani lub dla większej wygody usiąść na jej brzegu. Jeśli korzystamy z zabiegu polewania nóg w wannie, warto zaopatrzyć natrysk w specjalną końcówkę, która daje równomierny, jak z kranu, strumień wody. W przypadku przeprowadzania zabiegu w miednicy lub innym naczyniu, polewania należy dokonywać za pomocą małej (3-5 litrów) konewki, z której zdejmujemy rozpraszającą wodę nasadkę.

Zabieg rozpoczynamy od polania nóg od palców do kolan silnym strumieniem wody. W drugiej części zabiegu strumień wody powinien być słabszy i spływać tym razem od kolan ku palcom w sposób równomierny. W trzeciej fazie zabiegu, nawet jeśli stosu­jemy go w wannie, wylewamy na nogi zawartość małej konewki w kierunku od kolan ku palcom.

Zwykle na jeden zabieg wykorzystujemy zawartość 4-5 konewek, a jeśli korzystamy z wanny, stosujemy polewanie w ciągu 1-2 minut.
Po polewaniu nogi wycieramy do sucha i zakładamy grube wełniane skarpetki. Jeśli zabieg przeprowadzamy wieczorem, wskazane jest uczynienie tego przed pójściem spać, aby po zabiegu udać się zaraz do łóżka.

Zabieg polewania nóg jest szczególnie wskazany dla osób cierpiących na bóle głowy na tle podwyższonego ciśnienia tętni­czego, okresowe uczucie gorąca w całym ciele, a także na żylaki nóg.

Polewania nóg nie powinny stosować kobiety w okresie menstruacji, osoby cierpiące na zaostrzenie dolegliwości związa­nych z nerwem kulszowym (ischias), na dolegliwości nerek i pęcherza moczowego, a także łatwo ziębnące i wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.

Polewanie nóg można stosować codziennie, a w uzasadnionych przypadkach dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem lub tylko wieczorem. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 16-18°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.