Polewanie pleców i ramion

Polewaniu poddawane są plecy od szyi do dolnego brzegu żeber, przy czym obojętne, czy rozpoczynamy od strony lewej, czy od prawej. Polewanie przeprowadzamy w sposób następujący: przyjmujący zabieg obnaża się do pasa, pochyla do przodu, wspiera się rękami o dno wanny lub odpowiednio dużego naczynia. Zwykle rozpoczynamy polewanie od nadgarstka prawej ręki, prowadząc strumień wody w górę ku ramieniu, następnie od ramienia poprzez plecy ku lewemu ramieniu, a w końcu w dół, ku przegubowi lewej ręki. W kolejnej fazie wybieramy na plecach polewanego punkt, na przykład na środku linii łączącej ramiona, skąd woda będzie równomiernie spływać po plecach, szyi i ramionach. Im równomier­niej plecy pokryte będą strumieniem wody, tym skuteczniejsze będzie działanie.

Dla osób osłabionych wystarczy jedna konewka wody o pojem­ności 5-8 litrów, natomiast dla osób silnych przeznaczyć można bez obawy od 3 do 5 konewek, które wylewamy, rzecz jasna, po kolei. Pierwsze dwa polewania przeprowadzamy delikatnym strumie­niem wody, kolejne zaś strumieniem silniejszym. Na zakończenie zabiegu można wylać na plecy wodę z dużego otworu konewki (przez który nalewa się wodę) i z wyższej wysokości.

Po zabiegu chory powinien się wytrzeć do sucha grubym ręcz­nikiem i rozgrzać w ruchu.

Zabieg polewania pleców i ramion przeznaczony jest dla osób cierpiących na stany zapalne kręgów szyjnych, zesztywnienie mięśni karku powstałe na skutek przeziębienia, bóle głowy, migreny pochodzenia naczyniowego.

Z zabiegu nie powinny korzystać osoby cierpiące na jaskrę, zaćmę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gruczołu tarczowego, niewydolność mięśnia sercowego. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 1 minutę. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 32-34°C.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.