Rozcierania

Zabiegi rozcierania pobudzają i odświeżają. Zawsze od roz­cierania należy rozpoczynać stosowanie wody w celach leczniczych. Rozcierania należą do wyjątkowo delikatnych, ale skutecznych zabiegów, przeznaczonych głównie dla osób osłabionych, starszych, a także dzieci. Zabiegi te można stosować osobno i zawsze po zawijaniach całkowitych.
Rozcieranie rozpoczynamy od użycia wody o temperaturze 28- 30°C, obniżając ją stopniowo w miarę kolejnych zabiegów do 18°C, a nawet poniżej tej granicy.


Rozcieranie całkowite

Rozcierania stosuje się w przypadku przemęczenia, we wszelkiego rodzaju nerwicach, przy obniżonej przemianie materii, a także u chorych cierpiących na reumatyzm, ale tylko w okresach pomiędzy nawrotami choroby.
Rozcierania możemy przeprowadzać codziennie, jednak osoby osłabione zabiegowi powinny poddawać się co drugi dzień. Zabieg nie może trwać dłużej niż 3 minuty. Kompletny cykl leczniczy składa się z 20-30 zabiegów.
Osoby, które po raz pierwszy przystępują do rozcierań, powinny mocno wyżymać ręcznik lub rękawicę i zakończyć rozcieranie w ciągu 1 minuty, a po wytarciu się do sucha wrócić na chwilę do łóżka;
zawsze jednak trzeba po zabiegu natrzeć szybko skórę grubym szorstkim ręcznikiem.

Rozcieranie całkowite jest wspaniałym zabiegiem higienicznym i pobudzającym dla naczyń krwionośnych, a stosowane codziennie dość szybko podnosi odporność całego organizmu.
Warto pamiętać, aby wykonywać ten zabieg ostrożnie i zgodnie z zaleceniami, inaczej bowiem można się nabawić kataru, a często nawet zaziębić.


Jak wykonać rozcierania całkowite

Osoba korzystająca z zabiegu rozbiera się do naga. Osoba przeprowadzająca zabieg owija ją dokładnie w duże, bawełniane prześcieradło zamoczone w wodzie i dokładnie wyżęte, i natych­miast przystępuje do rozcierania całego ciała.
Rozcieranie należy wykonywać tak długo, aż chory poczuje wyraźne ciepło w całym ciele. Następnie prześcieradło należy usunąć, polać całe ciało chorego kilkoma litrami wody o tempe­raturze o 1-2°C niższej niż woda użyta do rozcierań i dokładnie wytrzeć dużym suchym ręcznikiem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, należy nakłonić chorego do pięciominutowej gimnastyki dla rozgrzania.
Jeśli chory jest osłabiony, rozcierania należy przeprowadzić w łóżku, poddając im kolejne części ciała. Używa się do tego namo­czonej w wodzie rękawicy lub małego, dokładnie wyżętego ręcz­nika. Po zakończeniu rozcierania trzeba chorego dokładnie wytrzeć ogrzanym, suchym ręcznikiem, a następnie ciepło okryć.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.