Rozcieranie całkowite dla osób zdrowych

Jest to zabieg o działaniu wzmacniającym i pobudzającym. Zaraz po wstaniu z łóżka przygotowujemy wiadro letniej wody (18- 20°C), podkładamy pod nogi gruby ręcznik, rozbieramy się do naga i grubą, mokrą rękawicą kąpielową lub grubym ręcznikiem zaczy­namy rozcierać ciało rozpoczynając od rąk i nóg, a następnie rozcierając tułów. Rękawicę lub ręcznik moczymy często w wodzie i bardziej lub mniej wyżymamy.

Po zakończonym rozcieraniu, które nigdy nie powinno trwać dłużej niż 1-2 minuty, albo bierzemy dodatkowo polewanie całko­wite lub ciepły natrysk z użyciem mydła i zakończony jedno lub dwusekundowym natryskiem zimnym, albo zaraz po zakończeniu rozcierania wycieramy się do sucha, ubieramy i rozpoczynamy dzień.


Rozcieranie ciała częściowe

Rozcieranie poszczególnych części ciała, zwłaszcza w poraże­niach rozmaitego pochodzenia, wykonujemy ręcznikiem lub rękawicą kąpielową z użyciem wody o t temperaturze nie wyższej niż 20°C. Jeśli jednak ciało chorego jest chłodne, rozcieramy je najpierw suchą rękawicą, a gdy się skóra rozgrzeje, rozcieramy zimną wodą.

Wykonywany codziennie zabieg rozcierania częściowego sku­tecznie przywraca krążenie w chorych częściach ciała, co sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.