Rozcieranie całkowite połączone z rozcieraniem suchym

Przygotować gruby ręcznik do wycierania oraz duży ręcznik lub rękawice kąpielowe frotte do rozcierania; jednej rękawicy będziemy używać do rozcierania mokrego, drugiej zaś do późniejszego rozcierania suchego.

Osoba korzystająca z zabiegu rozbieramy się do naga i staje w pozycji wyprostowanej, osoba wykonująca zabieg moczy rękawicę w zimnej wodzie (18°C), wyżymają bardziej lub mniej, zależnie od budowy fizycznej i stanu zdrowia osoby poddającej się zabiegowi, i rozciera łagodnymi, lecz zdecydowanymi ruchami kolejno części ciała, poczynając od stóp, nóg, poprzez ręce, klatkę piersiową, brzuch i plecy, aż skóra się zaróżowi. Po zakończonym zabiegu należy wytrzeć się do sucha i w tej samej co wyżej kolejności, poddać rozcieraniu suchą rękawicą lub suchym ręcznikiem. Teraz można się ubrać i zależnie od stanu zdrowia albo położyć się do łóżka, albo rozgrzać się dzięki zażywaniu ruchu.


Rozcieranie całkowite dla osób leżących

Na łóżku rozkładamy gruby, wełniany koc, przykrywamy go prześcieradłem namoczonym w ciepłej wodzie i bardziej lub mniej wyżętym. Osoba poddawana zabiegowi rozbiera się do naga i kła­dzie na prześcieradle, w które zostaje, przez osobę wykonującą zabieg, dokładnie owinięta.

Rozcieranie wykonuje się delikatnymi energicznymi ruchami, skupiając się najpierw na nogach, a następnie, kolejno, na pozosta­łych częściach ciała. Po zabiegu należy okryć się dużym ręcznikiem kąpielowym, wytrzeć do sucha i pozostać w łóżku, aby się rozgrzać.

Rozcieranie całkowite należy zawsze wykonywać w dobrze nagrzanym pokoju i czynić to szybko, aby osoba poddawana rozcie­raniu się nie zaziębiła.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.