Ważne uwagi dotyczące rozcierań

?        Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na poranne rozcierania, mogą je przeprowadzać wieczorem przed spoczynkiem.

?        Jeśli wieczorne rozcierania powodują rozdrażnienie, należy z nich zrezygnować i wykonywać je w ciągu dnia.

?        U dzieci rozcierania najlepiej wykonywać wieczorem.

?        Nigdy nie wolno wykonywać rozcierania u osób, które skarżą się, że jest im zimno. Takie osoby muszą się najpierw rozgrzać, najlepiej za pomocą ćwiczeń gimnastycznych.

?        Rozcierania z użyciem letniej wody, wskazane dla osób chorych lub osłabionych, działają podobnie jak kąpiel, gdyż oczyszczają skórę, wpływają na równomierny rozdział krwi, a więc działają rozgrzewająco.

?        U osób nie przyzwyczajonych do tego rodzaju zabiegu należy poddawać rozcieraniu najpierw górną część ciała, potem część dolną. Osoby wątłe i wrażliwe na chłód nie muszą się rozbierać do naga, lecz mogą obnażać kolejno te części ciała, które są poddawane rozcieraniu.

?        Aby wzmocnić organizm zdrowego dziecka, należy poddawać je rozcieraniu zaraz po wstaniu z łóżka. Jeżeli dziecko kaprysi, można wykonać najpierw rozcieranie górnej części ciała, potem części dolnej.

?        Osoby zdrowe powinny się hartować codziennym rozcieraniem, osoby zaś osłabione lub chore korzystać mogą z rozcierań 3-4 razy w tygodniu (najlepiej co drugi dzień).

?        Osoby pełnokrwiste powinny rozpocząć rozcieranie od nóg, przy­kładając jednocześnie zamoczony w chłodnej wodzie ręcznik na tył czaszki, aby zapobiec napływowi krwi do głowy. Rozpoczęcie zabiegu rozcierania od nóg zapobiega przekrwieniu mózgu, co mogłoby nastąpić, gdyby zabiegowi z użyciem zimnej wody, poddać najpierw górnączęść ciała.

?        Osobom cierpiącym na dolegliwości przewlekłe rozcieramy ręce i nogi wodą chłodniejszą o 2-3 stopnie niż woda użyta do rozcie­rania tułowia, wówczas bowiem następuje pobudzenie zaha­mowanego zwykle krążenia krwi w tych właśnie częściach ciała.

?        Osoby zdrowe i zahartowane winny zakończyć rozcieranie kilku­sekundowym, chłodnym natryskiem.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.