Dieta zalecana podczas kuracji

W jadłospisie codziennym powinien się znaleźć chleb Grahama, chleb razowy (jeśli jest dobrze tolerowany), zsiadłe mleko, od czasu do czasu jajko na miękko, twarde i miękkie owoce. Obiad winien się składać z warzyw, potraw mlecznych i przyrządzonych z dodatkiem jaj, można też podawać wywar z płatków owsianych lub owsa, kasze. W diecie bardzo ważną rolę odgrywa wywar z płatków owsianych lub ziaren owsa, płatki owsiane na wodzie lub na mleku. Wieczorem korzystne będzie spożywanie różnych dietetycznych zup, zapra­wianych mlekiem lub masłem.

W okresie leczenia należy w miarę możliwości unikać mięsa lub w ostateczności jeść je najwyżej dwa razy na tydzień i tylko go­towane.
Podczas kuracji trzeba zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, napojów alkoholowych łącznie z piwem. W zasadzie głównym napo­jem podczas leczenia hydropatycznego winna być woda mineralna, najlepiej niegazowana. Jeśli cierpimy na dolegliwości żołądkowe, wodę trzeba przyjmować lekko podgrzaną.

W okresie leczenia wskazane jest zrezygnowanie z ostrych przy­praw, a także ograniczenie soli; cukier należy zastąpić miodem i w miarę możliwości w ogóle cukru nie używać, nawet po powrocie do zdrowia.
I jeszcze jedna bardzo istotna uwaga: unikajmy potraw i napojów gorących.
Generalnie rzecz ujmując, nie należy jadać częściej niż trzy razy dziennie. Jedynie osoby o wrażliwym żołądku powinny jadać częś­ciej: cztery-pięć razy dziennie, ale wtedy porcje powinny być małe.
Należy pamiętać o tym, aby pożywienie zostało dokładnie pogry­zione, a następnie doskonale rozdrobnione w ustach i przemieszane ze śliną, zanim zostanie połknięte.

Po powrocie do zdrowia trzymajmy się w miarę możliwości powyższych zaleceń dietetycznych, a przynajmniej stosujmy je trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni możemy sobie pozwolić na większe urozmaicenia. Główną jednak zasadą, o której nigdy nie powinniśmy zapominać, jest umiar w jedzeniu i piciu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.