Zabiegi przeciwbólowe

Do zabiegów o działaniu przeciwbólowym stosowanych w hydro­terapii należą: okłady chłodzące, kąpiele poszczególnych narządów ruchu i narządów zewnętrznych, okłady ciepłe, kąpiele całkowite i połowiczne, kąpiele parowe połączone z masażem. Wszystkie te zabiegi powodują odpłynięcie krwi z dotkniętych dolegliwością części ciała lub narządów.
Okłady chłodzące stosowane są zazwyczaj równocześnie z zabie­gami odciągającymi.
Kąpiele całkowite i połowiczne, a także kąpiele parowe są szczególnie wskazane w przypadku bólów reumatycznych i artretycznych – wywołują dość długotrwały skutek. Bardzo często się zdarza, że u niektórych chorych bóle znikają na długo lub nawet na zawsze.


Zabiegi rozgrzewające (pobudzające)

 

Celem zabiegów o działaniu rozgrzewającym jest pobudzenie nerwów skóry, co powoduje ukrwienie chorej części ciała, a to z kolei doprowadza do gwałtownego przyspieszenia przemiany materii. Na przykład zawijania rozgrzewające sprawiają, że złogi organiczne, dzięki wzmożonemu poceniu się chorego, wydalone zostają na powierzchnię skóry. Do takich zabiegów należą przede wszystkim: miejscowe okłady rozgrzewające, zawijanie całkowite i częściowe, okład rozgrzewający na żołądek, rozgrze­wające kąpiele nóg i kąpiele połowiczne. Działanie rozgrzewa­jące powyższych zabiegów może zostać wzmocnione przez zastosowanie po zabiegu zimnego nacierania, ruchu lub masażu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.