Ważne uwagi dotyczące zawijań

?        Zanim przystąpimy do zabiegu, musimy zawczasu przygotować wszystkie potrzebne rzeczy.

?        Prześcieradło służące do zawijania należy przymierzyć.

?        Zawijanie należy przeprowadzać możliwie jak najszybciej.

?        Do namoczenia prześcieradła należy przygotować wodę o 1-2°C cieplejsząniż zalecana.

?        Prześcieradło powinno ściśle przylegać do ciała, nie krępo­wać jednak klatki piersiowej i rąk chorego. W trakcie wykonywania zawijania chory powinien głęboko oddychać, dzięki czemu prześ­cieradło będzie go mniej krępować.

?        Mokre prześcieradło należy zawsze zawijać do góry, a nie pod­wijać pod pięty chorego.

?        Jeśli zabieg zawijania całkowitego stosujemy u dziecka, które zaczyna kaprysić lub, co gorsza, krzyczeć, należy je uspokoić, a kiedy to się nie uda, zastosować zawijanie suche.

?        Jeśli chory wciągu 20-25 minut od zawinięcia, z jakichś powodów nie może rozgrzać nóg, musimy je rozwinąć z koca i prześcieradła, rozetrzeć mocno suchym ręcznikiem, aż skóra się zaczerwieni, a następnie ponownie zawinąć w wilgotne prześcieradło i koc. W nogach, można też ułożyć termofor z gorącą wodą, owinięty w wilgotny ręcznik. Jeśli nie mamy gumowego termofora, używamy butelek (najlepiej czterech). Nalewamy do nich gorącej wody i korkujemy. Jedną butelkę układamy w poprzek stóp, po jednej wzdłuż łydek, czwartą zaś umieszczamy pod kolanami. Butelki muszą się znaleźć między wilgotnym prześcieradłem a kocem. Jeśli butelki będą zbyt gorące, należy je owinąć w suche, grube ręczniki.

?        Jeśli do rozgrzania nóg używamy gumowego termofora, przykła­damy go możliwie ściśle do stóp chorego.

?        Jeśli stan chorego wymaga zastosowania dodatkowo okładu rozgrzewającego lub chłodzącego na szyję, klatkę piersiową lub brzuch, wówczas należy na wskazane miejsce nałożyć trzy-, czterokrotnie złożony odpowiedniej wielkości kawałek płótna, namoczony w chłodnej wodzie. Jeśli chcemy wywołać działanie chłodzące, płótno wyżymamy niezbyt mocno, jeśli zaś zamie­rzamy wywołać działanie rozgrzewające, płótno wyżymamy mocniej.

?        Kiedy chory zacznie się pocić, podajemy mu często do picia świeżą, niegazowanąwodę mineralnąz dodatkiem soku z cytryny. Jeśli chory poci się obficie, przecieramy mu często głowę i twarz ręcznikiem namoczonym w chłodnej wodzie.

?        Osoby odczuwające niechęć do zimnej wody, a także dzieci, zawijamy w prześcieradła zamoczone w letniej wodzie lub też stosujemy rozcieranie całkowite ręcznikiem namoczonym w chłodnej wodzie, a dopiero potem, kiedy się rozgrzeją, stosujemy zawijanie w prześcieradło namoczone w wodzie o 2-3 stopnie chłodniejszej.

?        Zawijań nie wolno stosować na zziębnięte ciało. Najpierw należy je rozgrzać gorącą kąpielą lub rozcieraniem, a dopiero potem zastosować zawijanie. Trzeba być zawsze przygotowanym na to, że czasem podczas zabiegu zawijania trzeba choremu rozgrzać dodatkowo nogi, ochładzając równocześnie głowę.

?        Po każdym zawijaniu rozgrzewającym chory powinien być pod­dany kilkuminutowej ciepłej kąpieli, chłodnemu rozcieraniu lub obmyciu całego ciała.

?        Jeśli chory poddawany zabiegowi zawijania całkowitego ma wy­raźnie obniżonąciepłotę ciała, należy prześcieradło wyżąć słabiej, zawinąć chorego od razu w dwa wilgotne prześcieradła i pozo­stawić je tak długo, aż ciepłota ciała zacznie się podnosić.

?        Jeśli chory, mimo stosowania zawijań całkowitych w wersji roz­grzewającej, nie może się rozgrzać, wskazuje to na duże osła­bienie. W takim przypadku zawijań całkowitych należy zaprzestać, do czasu aż chory nabierze sił.

?        Osoby przyzwyczajone już do zawijań wolą wodę zimną (16- 18°C), gdyż wówczas ciało rozgrzewa się szybciej.

?        Zawijania całkowitego nie należy stosować u osób anemicznych, szczupłych i skłonnych do zaziębień. Jeśli jednak zabieg ten jest konieczny, należy chorego zawiniętego w wilgotne prześcieradło dodatkowo szybko zawinąć w grube suche prześcieradło i dopiero w koc.

?        Pozwala to na szybkie rozgrzanie ciała i powoduje obfite poty. Można jeszcze chorego obłożyć butelkami z gorącą wodą lub termoforami.

?        Jeśli chory ma podwyższoną temperaturę, zabieg zawijania cał­kowitego trwa zwykle od 1,5 do 2 godzin, choć u osób cierpiących na dolegliwości przewlekłe można zabieg nawet przedłużyć do 3 godzin. W przypadku osób pobudliwych nerwowo zabieg nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Osoby pobudliwe i jednocześ­nie gorączkujące powinny być poddawane zabiegowi trwającemu najwyżej 30- 45 minut.

?        Kiedy chory został już zawinięty w prześcieradło i koc, można go dodatkowo okryć 1-2 kocami.

?        Jeśli zawijanie zostało poprzedzone kąpielą parową lub kąpielą parowąnóg, chorego nie należy ogrzewać dodatkowo termoforem lub butelkami z wodą.

?        Po każdym zabiegu zawijania należy prać prześcieradła, a od czasu do czasu wygotować. Koce należy wysuszyć.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.